Uudised

Cat M-Seeria rataslaadurid

CAT 972M XE
CAT 980M
CAT 982M

M-seeria rataslaadurid vastavad ELi IV etapi heitgaasinormide standarditele ning pakuvad suurt lisaväärtust muu hulgas parema tootlikkuse, väiksema kütusekulu, paranenud töötingimuste ja Cat® Connecti funktsioonide kaudu.

MUGAVAM TÖÖKESKKOND
Nüüd on ka mudelid 950–962M saadaval mudelitelt 966–980K tuttava juhtkangi (joystick’i) abil toimuva roolimisega. Suurematel mudelitel laialdast populaarsust võitnud juhtkang on ergonoomiline ning parandab lisaks nähtavust, sest masinas ei ole rooli. Uuel puuteekraanil on kolm funktsiooni: see toimib masina juhtpaneeli, tagakaamera monitori ja juhi kasutajaliidesena, mis on mõeldud uuele rakendusele Cat® Production Measurement (integreeritud kaalusüsteem).

Puuteekraani ja lihtsa navigeerimise abil saab juht kergesti seadistada masina parameetreid.


JÕUDLUS
Kõigil mudelitel on nüüd standardvarustuses lukustatav hüdromuundur, mis hoiab kiirust tõusudel ning on laadimis- ja teisaldustöödel kuni 15% kütusesäästlikum. Uued manuaalsed esitelje diferentsiaali lukustid, mida võib sisse lülitada ka sõidu ajal, on standardvarustuses mudelitel 950–972M. Lisavarustusena on saadaval automaatsed esi- ja tagatelje diferentsiaalilukustid, mis on abiks igale juhile. Operaator saab täielikult keskenduda tööle ka kõige raskemates oludes. Lisavarustusse kuulub ka uus materjalikäitluspakett Aggregate Handler (962–972M), mis suurendab kandevõimet 500–700 kg.


VÄIKSEMAD KASUTUSKULUD
Põhjalik juhtsüsteemide integreerimine, mis on veelgi parandanud komponentide kasutegureid, koos eespool nimetatud uute omadustega suurendab tootlikkust ja säästab kütust. M-seeria kütusetõhusus on keskmiselt 10% parem kui eelneval K-seerial.


UUS CAT® 982M
Uus mudel 982M kuulub Caterpillari keskmise suurusega rataslaadurite perre sobides paljudeks töödeks. Tänu tõhusamale jõuülekandele, tugevdatud kerele ja pikematele tõsteaisadele on uus 982M suurepärane masin näiteks suuremate veokite, kallurite ja väiksemate kivipurustite laadimisel. 982M on ka tootlikum ja kütusesäästlikum kivisöe käitlemisel ja tööstusobjektidel. Saadaval on suur valik mitmesuguse suurusega ja eri tüüpi koppi ning muid tööorganeid. 982M pakub uusi lahendusi suurusklassis 35+ tonni.


XE JÕUÜLEKANNE
Mudelitel 966M ja 972M on edasi arendatud XE käigukast. XE tehnoloogia tähendab jõuülekande variaator käigukasti, mis koosneb hüdraulilisest (sujuvalt muudetav ülekandesuhe) ja mehaanilisest osast (suurim kasutegur). Mootori väändemoment jagatakse käigukasti primaarvõllil nende kahe poole vahel ning koondatakse jälle kokku planetaarreduktoris ja kantakse sekundaarvõlli kaudu üle ratastele.

Väiksemal kiirusel kasutatakse hüdraulilist osa, suuremal kiirusel mehaanilist ning väga suurel kiirusel mõlemat koos. XE käigukastis on ühendatud mõlema tehnoloogia parimad küljed. Sõidukiirust ja mootori pöördeid saab juhtida eraldi, jõuülekanne pakub peaaegu piiramatul hulgal jõudu ja ka mäkkesõidu omadused on suurepärased (hoiab kiirust, hea kiirendus). Kuna lukustatavat hüdromuundurit ei kasutata, vähenevad energia kaod ja soojuskoormus eriti kaevetöödel ja suuremal kiirusel sõites. Otsevedu toimib ka teistpidi, võimaldades näiteks masina aeglustamise liikumisenergiat, mis muidu läheks kaotsi, kasutada ventilaatori ja teiste seadmete pumpade ringi ajamiseks. Peale selle, et töövõime on parem ja masinaga töötamine varasemast lihtsam, on ka kütusekulu oluliselt väiksem. Tänu XE tehnoloogiale on kütusesäästlikkus keskmiselt 25% parem kui traditsioonilistel lukustatava hüdromuunduriga masinatel.


IV ETAPI TEHNOLOOGIA
Osalt tänu karmistunud heitgaasinõuetele on viimastel aastatel toodetud rasketehnikale palju uut tehnoloogiat. Kuigi heitmete kogused on vähenenud ja keskkonnasäästlikkus paranenud, on kujunenud kriitiliseks teguriks uute süsteemide töökindlus. Caterpillar on investeerinud palju uurimis- ja arendustöösse, et nii masinad kui ka heitgaaside järelpuhastuse süsteemid vastaks kasutajate rangetele nõudmistele.

Nüüd, kui etapi IIIB/Tier4i mootoritega varustatud Cat® masinaid ja seadmeid on maailmas ligikaudu 200 000 ja nendega on sõidetud üle 200 miljoni tunni, võib tõdeda, et IIIB/Tier4 etapi masinad on olnud Caterpillari jaoks kõigi aegade parimad turule toodud tooted. Vastupidavus ja töökindlus on suurepärased.

85% mootorist ja järeltöötlussüsteemist püsib etapile IV üle minnes muutumatuna, luues uuele tehnoloogiale tugeva aluse. Olulisim muudatus on selektiivse katalüütilise muundamise protsessi (SRC) integreerimine heitgaaside järelpuhastustehnoloogiaga.

SCRi süsteemis pihustatakse diislikütuse lisaainet ehk karbamiid-vesilahust (DEF, kaubandusliku nimega AdBlue) kuumade heitgaaside hulka. Tekkiva keemilise reaktsiooni tulemusel muutuvad tervisele kahjulikud lämmastikoksiidid ohutuks lämmastikgaasiks ja veeauruks. M-seeria rataslaaduritel moodustab DEF/AdBlue tarve 2–3% kütusekulust.


KOGU PÄEVA JA IGA PÄEV
M-seeria rataslaadurid pakuvad endiselt sama head töökindlust ja vastupidavust, mis on olnud omane Cat® rataslaaduritele juba alates mudelist 944. M-seeria, mis on loodud eelkäijate parimaid omadusi pidevalt edasi arendades, annab lisaväärtust nii juhile, omanikule kui ka keskkonnale.

 

Cat 966M  
Mootor Cat C9.3
Netovõimsus ISO 9249 206 kW (280 PS)
Töökaal alates (t) 24,1
Kopa maht (m³) 4,4
Tõstekõrgus kopa kinnitussõlmeni (Standard/High-Lift, m) 4,23/4,80
Cat 966M XE  
Mootor Cat C9.3
Netovõimsus ISO 9249 222 kW (302 PS)
Töökaal alates (t) 24,1
Kopa maht (m³) 4,4
Tõstekõrgus kopa kinnitussõlmeni (Standard/High-Lift, m) 4,23/4,80
Cat 972M  
Mootor Cat C9.3
Netovõimsus ISO 9249 224 kW (303 PS)
Töökaal alates (t) 26,2
Kopa maht (m³) 4,8
Tõstekõrgus kopa kinnitussõlmeni (Standard/High-Lift, m) 4,46/4,80
Cat 972M XE  
Mootor Cat C9.3
Netovõimsus ISO 9249 232 kW (315 PS)
Töökaal alates (t) 26,2
Kopa maht (m³) 4,8
Tõstekõrgus kopa kinnitussõlmeni (Standard/High-Lift, m) 4,46/4,80
Cat 980M  
Mootor Cat C13
Netovõimsus ISO 9249 288 kW (392 PS)
Töökaal alates (t) 30,1
Kopa maht (m³) 5,7
Tõstekõrgus kopa kinnitussõlmeni (Standard/High-Lift, m) 4,54/4,76
Cat 982M  
Mootor Cat C13
Netovõimsus ISO 9249 292 kW (397 PS)
Töökaal alates (t) 35,6
Kopa maht (m³) 6,4
Tõstekõrgus kopa kinnitussõlmeni 4,74