Uudised

Cati diiselgeneraatorid Weekendi festivalil

autor: Kaido Soorsk |

Heli- ja valgusšõuga seonduvat varustavad suurüritustel energiaga lavataguses juhtmerägas nurruvad diiselgeneraatorid, mille heaks näiteks suvisel Weekendil oli Caterpillari XQP500 EUIIIa. Suurüritused ei saa kuidagi loota vaid „seinast“ tuleva energia peale, sest siis võivad ümbruskonnas televiisorid tummaks ja majad pimedaks jääda.

Kui kahel esimesel aastal tõmbasid muusikafestivali Weekend käima ainult Caterpillari diiselgeneraatorid, siis seekord osalesid üritusel vaid neli „päästerõngana“ tellitud masinat, et varustada energiaga kõige tundlikumat aparatuuri. Sest diiselgeneraator XQP500 EUIIIa on unikaalne tükk, mida võistlejatel on kaunis keeruline asendada. Sellised masinad on ka mõeldud töötama igasuguse ilmaga ja liigse tseremoonitsemiseta. Sellele viitab kas või masina tugevatele jalastele paigutatud alus, mis kannatab kaevandustes ja karjäärides ka lihtlabast traktori või tõstuki järel paikalohistamist.

Unikaalseks teeb sellise seadme aga hoopis muu. Kõigepealt tasub küllap nimetada generaatori võimet toota kahe sagedusega voolu (kas 50 või 60 Hz). Generaatorit saab nutiseadme vahendusel kaugelt käivitada ja hallata, kontserdikorraldajate jaoks muudavad masina lisaks võimsusele ligitõmbavaks veel mürasummutav korpus ja sünkroniseeritavus. Viimane tähendab, et kahte 420 kW arendavat generaatorit annab ühendada „võrku”, nii et need koos annavad üle 800 kW.

Sünkroniseerimisega kaasneb ka võimalus, et üks generaator saab asendada teist, kui selle võimsus peaks mingil põhjusel langema või masin seiskuma. Caterpillari masinaid pakkuva AS Avesco esindaja sõnul muutuvat masinate sünkroniseeritavus aina tähtsamaks, sest kas või vastutusrikaste teleülekannete tarvis seadmeid pakkudes polevat mõtet aega kulutada, kui sünkroniseeritavaid jõuseadmeid valikus ei ole. XQP500 EUIIIa iseloomujoonteks on veel kiire taastumine ning stabiilse pinge ja sagedusega voolu tootmine, mis teeb selle tundlikule aparatuurile eriti suupäraseks.

Ja kui eelnevast võis jääda mulje, nagu vajaks sääraseid seadmeid vaid meelelahutuse pakkujad, siis päriselus on pigem vastupidi –  sellised generaatorid astuvad enamasti üles märksa vastutusrikkamates ülesannetes. Üldistades jaguneb nende kasutusala kaheks: tööstuslik tootmine ja varugeneraatorid. Esimese rubriigi kujukaks näiteks on Eesti asfalditehased, mis kasutavad Caterpillari generaatoritega, sest need on tõestanud end vähenõudlike ja töökindlatena. Mootorite õhu- ja kütusefiltrid tagavad tõrgeteta töö ka tolmuses keskkonnas.

Varugeneraatorite rollis vajatakse selliseid masinaid aga veelgi enam, sest lisaks haiglatele ja serveriparkidele kasutatakse neid ka suurfarmides, kortermajades ning kaubanduskeskustes, kus võimalike voolukatkestuste korral tuleb neil „püsti hoida“ mitmeid elutähtsaid süsteema, millest esimesena meenuvad kütte-, ventilatsiooni- ja tulekustutussüsteemidega seotud seadmed. Nüüd te siis teate, millised on need kaks masinat, mis toitsid festivali Weekend hiigelsuurel laval esitatavat valgusmängu elektrienergiaga.

 

Autor: Kaido Soorsk, PROFI, september 2018